was successfully added to your cart.

prague-980732_1920

Pytaniem, które nauczyciele języka obcego słyszą nader często jest pytanie o skuteczny sposób nauki słówek. Chyba każdy z uczących się, zdaje sobie sprawę, że aby osiągnąć umiejętność płynnego komunikowania się obcym języku należy stale rozbudowywać zasób słownicta. Naukę nowych wyrazów, można by porównać do tworzenia prywatnego, mentalnego słownika, który w przeciwieństwie do jego papierowej czy cyfrowej wersji, użytkownik ma zawsze przy sobie.

  Dziś znane i praktykowane są przeróżne sposoby utrwalania słówek. Jedni uczący się preferują mechaniczne powtarzanie wyrazów z listy, inni tworzą mapy myśli grupując wyrażenia ze sobą pokrewne albo tworzą historie w oparciu . Jeszcze inni używają karteczek samoprzylepnych i oklejają swój dobytek angielskimi odpowiednikami telefonu, szczoteczki do zębów czy szafy. I choć co do preferowanych metod dyskusja pozostaje otwarta, to chyba każdy się zgodzi że liczy się przede wszystkim skuteczność.

Jeśli nie udało wam się jescze odnaleźć swojej metody, to pozwólcie, że zaproponuje stary i sprawdzony (choć troszkę może zapomniany) system fiszek. Fiszki to małe karteczki, których używamy do nauki i powtarzania słówek bądź wyrażeń w obcym jęzku. Ich wykonanie jest banalnie proste, nie zajmuje więcej niż kilka minut, a użycie fiszek umożliwia szybkie zapamiętywanie materiału oraz jego błyskawiczną powtórkę. Karteczki nie zajmują dużo miejsca a do tego możemy uzywać ich przez długi czas.

Fiszki, których używam są kwadratowymi papierkami, które składam w pół. W zależności od potrzeby, piszę na nich angielskie słówko i jego synonim bądź polski odpowiednik. Wyrazy umiejscawiam nad i pod zgięciem (najlepiej na tej samie stronie). Kiedy mam już cały zestaw z danej partii materiału przystępuję do nauki zasłaniając jeden z wyrazów i próbując przywołać z pamięci znaczenie wyrazu niezasłoniętego. Czynność powtarzam najęcześciej dla 10 wyrażeń a potem gdy już je zapamiętam, dodaje nowe.

Powtórkę urozmaicam, poprzez zmianę kolejności wyrazów, powtarzanie od synonimu lub polskiego wyrażenia, dorzucanie starszego materiału bądź wybieranie tych słówek z którymi mam największe problemy. Ćwiczę do momentu aż jestem w stanie przejść przez całą partie materiału bez chwili najmniejszego zawachania. Następnie robię kilka godzin przerwy i zaczynam od nowa. Zazwyczaj nowe wyrazy już przy pierwszej powtórce nie sprawiają mi problemu a do tego wielkim plusem jest to, że ponowne odświeżenie materiału to kwestia kilku minut, co pozwala na o wiele szybszą a co za tym idzie częstszą naukę. W rezultacie, kilkugodzinne męczące posiedzenia zamieniamy na  przyjemne krótkie sesje językiem obcym.

Jeśli więc nie znalazłeś, skutecznego sposobu uczenia się słówek, zachęcam Cię do wypróbowania fiszek. Może się okazać, iż znacząco skrócą one poświęcany przez Ciebie czas na naukę, poprawią Twoją skuteczność w zapamiętywaniu a tym samym pomogą odnieść upragniony sukces w nauce języków obcych.

About administrator