was successfully added to your cart.

Myślenie wizualne dla dzieci w szkole podstawowej

Starsze dzieci, czyli te uczęszczające już do czwartej klasy, lub wyżej również mogą się rozwijać dzięki myśleniu wizualnemu. Tak naprawdę, myślenie wizualne jest bardzo uniwersalnym mechanizmem, dlatego nie ma problemu aby Twoje dziecko rozwiązywało zadania młodszych grup, natomiast my chcemy zaproponować Wam rodzice zupełnie inne rozwiązanie. Naszym celem jest, aby nasi uczniowie byli w stanie poszukiwać wiedzy w języku angielskim od teraz już na zawsze. Jak zapewne doskonale zdajecie sobie sprawę z faktu, że praktycznie cały glob posługuje się językiem angielskim czy to w pracy, czy w szkole, a nawet w sklepach coraz więcej informacji pojawia się po angielsku. Język jest zaczyna być wszechobecny w naszym życiu. Czy jest to straszne? Moim zdaniem nie. Kiedyś takim językiem była łacina, dzisiaj jest nim angielski, natomiast naszym wspólnym zadaniem oraz celem jest to, aby wyposażyć dzieci w niezbędne w przyszłości narzędzie jakim jest aktywne posługiwanie się językiem. Język, który nie wyjdzie poza głowę i kartkę papieru nie przyda nam się w życiu. To tak jakbyśmy swojego domowego zwierzaka trzymali przez całe jego życie w pudełku. Nie ma to ani pożytku dla zwierzęcia, ponieważ to się męczy, ani też dla nas, gdyż nie możemy się z nim ani pobawić ani go dotknąć.

 

Propozycja naszej szkoły dla starszych dzieci jest następująca: podajemy schemat notatki oraz zagadnienie (szerokie), jak np. ŚWIAT ZWIERZĄT (ang. animals` world), zadaniem dzieci będzie znalezienie 3 informacji na temat dowolnie przez siebie wybrany. Chodzi o to, aby byli w stanie wymienić się ze sobą różnego rodzaju informacjami nie tylko o pingwinie, ale też o lwie czy tygrysie. To dzieci same decydują czym się z nami podzielą, to one mają wybór i to one narzucają temat rozmowy :)

Utrudnienie dla tych, którzy lubią wyzwania jest następujące: Niczego nie piszemy na notatkach. Cała wiedza, którą chcemy przekazać innym będzie w formie rysunków.

Jeżeli jednak będzie to za trudne na ten moment, to zapisujemy to czym chcemy się podzielić.

Nam notatka wyszła tak. Jak myślicie jakie informacje kryją się za tymi obrazkami? Co jesteście w stanie opowiedzieć nam na temat delfinów?

gotowanotatka

Dla dziewczynek

Cześć, tu Amy. Udało mi się przejść już przez wiele testów i kartkówek z moim życiu, ale wiesz co? Chciałabym trochę głębiej poznać świat. Jest wiele rzeczy, których nie rozumiem, albo o których chciałabym wiedzieć więcej i mam nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć magię tego świata. Mama mi kiedyś powiedziała, że wiedza jest jedyną rzeczą, której nikt mi nigdy nie odbierze. Teraz dzielę się tym z Tobą i mam nadzieję, że razem uda nam się podbić świat :)

 

Dla chłopców

Cześć chłopaki. Czasem nie chce mi się uczyć. Chodzę do szkoły, ale czasem naprawdę mi się już nie chce. Ostatnio postanowiłem trochę zmienić swoje podejście i spróbować poznać świat oraz poszerzyć swoje możliwości. Rozmawiałem z tatą, który powiedział mi, że najłatwiej będzie mi się uczyć o rzeczach, które mnie interesują. Wspomniał również, abym za każdym razem jak siadam do książek pomyślał, że to czego muszę się nauczyć otworzy mi kolejne drzwi, a im więcej tych drzwi otworzę, tym więcej będę widział. Ufam mu i właśnie próbuję to zrobić. Wchodzisz w to ze mną?

 

 

Dla rodziców

Podczas tworzenia notatki możecie zadać dzieciom następujące 3 pytania:

1. Z jakiego powodu wybrałeś ten temat?

2. Czy jest coś czego najbardziej chciałbyś się dowiedzieć o … (tutaj pytamy np. o pingwinach, o motylach, o delfinach?)

3. Co spowodowało, że odrzuciłeś pozostałe…. (zwierzęta, zjawiska, itp)?

Pozwól dziecku wypowiedzieć się na każdy z tych tematów. Niech próbują odkrywać swoje zainteresowania oraz niech uczą się wypowiadania swojego zdania, jeżeli decydują się, że o czymś nie chcą rozmawiać :)

Udanego notatkowania w domu :)

Pliki do pobrania znajdziecie poniżej

AmyAnimalsWorld

WallyAnimalsworld

 

 

 

 

 

About Angelika Skotnicka

Leave a Reply