was successfully added to your cart.

Podcasty – oddaj się przyjemności słuchania

Podcasty – oddaj się przyjemności słuchania

indoors-1869560_1920

Podcast jest formą internetowej publikacji dźwiękowej (i/lub video) wykorzystującej technologię RSS, która pozwala na szybkie udostępnianie nagrań, dzięki osadzaniu ich na różnych stronach internetowych. Wraz rozpowszechnianiem się Internetu oraz wzrostem prędkości przesyłania danych, podcasty stały się preferowaną formą konsumpcji treści audiowizualnych. Dziś podcasting jest tak popularny, że z powodzeniem może on konkurować nawet z tradycyjnymi audycjami radiowymi.

Narodziny podcastingu miały miejsce na początku 2004 roku, kiedy to pierwsze kroki stawiała wcześniej wspomniana technologia RSS. Na przełomie kilku następnych lat odnotowywano ciągły wzrost ilości publikowanych w Internecie nagrań, które wraz ze wzrostem liczby odbiorców zaczęły przybierać najróżniejsze formy gatunkowe. Coraz częściej można było posłuchać podcastów będących blogami, wywiadami czy też mających charakter nieformalnej rozmowy lub wykładu naukowego.

Ogromnym plusem materiałów dźwiękowych publikowanych w takiej formie jest fakt, że słuchać możemy ich praktycznie wszędzie. W przeciwieństwie do czytania, podcasty nie wymagają wolnych rąk oraz skupienia naszego wzroku w jednym punkcie. Dlatego też większość z nas znajdzie w ciągu dnia kilka chwil, kiedy może założyć słuchawki i wykonując codziennie czynności, oddać się przyjemności słuchania.

Tematyka owych publikacji jest tak bogata i szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o naukę języka angielskiego, to podcasty są doskonałym medium, które może zdecydowanie zwiększyć nasze osłuchanie z jego wymową. Utrwalimy i poznamy nowe słownictwo, nauczymy się, jak konstruować jasne i precyzyjne wypowiedzi oraz jak logicznie przedstawiać argumenty.

Plusów korzystania z podcastów jest mnóstwo, dlatego pragniemy gorąco zachęcić Was do korzystania z nich nie tylko jako środka do nauki języka, ale też do poszerzania swojej wiedzy o świecie. Poniżej prezentujemy krótką listę wybranych podcastów, od których można zacząć swoją przygodę.:

  • Mike Rowe – The Way I Heard It
  • TED oraz TED Ed
  • Breaking News English
  • ESL Pod

Piotr Janik

About Oskar Lozinski