was successfully added to your cart.

celebration-3301738_1920

„Stereotyp” – to z reguły bardzo ogólne (często błędne) zdanie na temat danej osoby lub grupy, które wynika z różnych obserwacji.

Zastanówmy się dzisiaj, jak postrzegają nas – Polaków mieszkańcy innych krajów.

Zacznijmy od tego, że w wielu krajach uważa się, że nie jesteśmy przesadnie inteligentni.

Nie jest to prawdziwe stwierdzenie. Według międzynarodowych badań wśród młodzieży możemy konkurować z absolwentami cenionych szkół z Finlandii czy Szwajcarii. Dzieje się tak dlatego, że nasze społeczeństwo coraz bardziej się rozwija. Od najmłodszych lat dzieciom wpaja się, że nauka jest kluczem do sukcesu.

Ogromną popularnością cieszy się stwierdzenie, że Polska jest zacofanym narodem.

Wręcz przeciwnie! Wystarczy przejść się po własnym mieście lub posłuchać wiadomości, które pokazują, jak postępowy jest nasz kraj. Coraz więcej firm zagranicznych buduje swoje filie na terenie Polski. Jesteśmy krajem tranzytowym. Leżymy pomiędzy Wschodem a Zachodem, co daje nam doskonałą pozycję na rynku handlu zagranicznego. Aby uczestniczyć w wymianie międzynarodowej, musimy rozwijać się pod względem ekonomicznym, społecznym i urbanistycznym. Co udowadnia, że… nie jesteśmy zacofani.

Bardzo często słyszałam opinię, że Polacy nie znają języków obcych.

To także nie do końca prawda, ponieważ od najmłodszych lat w Polsce posyła się dzieci na lekcje języka angielskiego. W podstawówce maluchy uczą się już dwóch lub trzech języków. W kolejnych latach dokształcają się także na własną rękę i wbrew pozorom ich zainteresowanie rośnie. Pokazuje to wzrost liczby szkół językowych. Dobrym przykładem są także dorośli, którzy – często zmotywowani wyjazdem za granicę – robią postępy w nauce języków obcych.

W różnych kręgach krąży również opinia, że jesteśmy rasistami.

Kategorycznie się z tym nie zgadzam. Doskonałym przykładem są Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w 2016 roku w Krakowie. Młodzi ludzie, a także wiele rodzin okazało swoją tolerancję i serdeczność wobec przyjezdnych. Polacy przyjęli gości z całego świata pod swój dach i ugościli najlepiej jak mogli. Wiele młodych ludzi zawarło przyjaźnie, które trwają do teraz.

Niech te przykłady posłużą nam jako wskazówka. Łatwo jest oceniać, choć najważniejsze to nie robić tego zbyt pochopnie. Nie należy także „wrzucać wszystkich do jednego worka”, ponieważ każdy jest inny i ma prawo do odmiennego zdania i zachowania.

Natalia Zaleńska

About Oskar Lozinski