was successfully added to your cart.

architecture-3288244_1920

 

Hej!

Zbliża się czas, w którym każdy z nas będzie chciał gdzieś wyjechać, aby coś zwiedzić i odpocząć. Dokąd wyruszyć, aby się nie nudzić i nie wydać całego majątku? Mam dla Was kilka pomysłów na tanie i ciekawe wakacje spędzone w Polsce. Zaczynamy od województwa małopolskiego.

Come on!

 

Małopolska to cudowna kraina historyczna, leżąca w południowo-wschodniej części Polski, w ogólnym i środkowym dorzeczu Wisły.

Podróż rozpoczniemy od magicznego Krakowa, który jest nazywany historyczną i turystyczną perłą Polski. Możemy zobaczyć tam przepiękne Sukiennice, Stary Rynek, a także Kościół Mariacki, w którym znajduje się zabytkowy ołtarz stworzony przez Wita Stwosza. Kraków jest związany z diamentem wśród zabytków, czyli Wawelem, a także z legendą o smoku wawelskim.

Obok Krakowa znajdują się dwie najstarsze kopalnie soli w Bochni i Wieliczce. Oferują wiele atrakcji dla małych i dużych turystów. Solny mikroklimat obu kopalni pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Szczególnie doceniają go osoby cierpiące na astmę.

 

Udajemy się teraz dalej na południe Polski. Znajdziemy tam piękne, majestatyczne i malownicze góry: Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki. Jest to rozwiązanie dla osób lubiących wspinaczki i długie wędrówki, ale także dla osób, które chcą po prostu pospacerować, wyciszyć się i podziwiać krajobraz.

Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich. Leży na granicy ze Słowacją. Tatry dzielą się na Zachodnie i Wysokie. W tych pierwszych zobaczyć można Jaskinię Mroźną, Mylną i Naciekową. Atutem tej części są piękne doliny, m.in. Dolina Kościeliska i Chochołowska, gdzie można skorzystać ze źródeł termalnych.

Celem licznych wycieczek są jeziora górskie, na przykład: Morskie Oko, Czarny Staw, Wielki Staw. Każdy na pewno chciałby zobaczyć na żywo wodospad. Ja do niedawna uważałam, że najpiękniejsze z nich znajdziemy w Chorwacji. Okazuje się, że my także posiadamy piękne wodospady, takie jak Wodogrzmoty Mickiewicza albo Wielka Siklawa.

Jeżeli góry nie przypadły Ci do gustu, to może zachęci Cię zabytkowy Tarnów. Najważniejszymi punktami na Twojej trasie są: renesansowy ratusz i Katedra Narodzenia NMP. Zobaczysz tu również ogromne ruiny Zamku Tarnowskiego, a także pięknie zachowane XIX-wieczne kamienice i średniowieczny układ urbanistyczny.

Na terenie Małopolski mieści się także kilka parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Wśród nich wyróżnia się Ojcowski Park Narodowy. Znajdziemy tam ruiny średniowiecznego zamku, późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale, Kaplicę „Na Wodzie”, Maczugę Herkulesa, Jaskinię Łokietka. Można tam także przejść przez skalną Bramę Krakowską. Najsłynniejszym ssakiem występującym na terenie parku jest nietoperz. Nie bez powodu jest on symbolem Ojcowskiego Parku.

 

Znalazłam też coś dla osób, które chciałyby wyruszyć w podróż o charakterze religijnym. Stary Sącz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Leży na szlaku bursztynowym. Ciekawostką jest fakt, że siedziba gminy mieści się w dawnym klasztorze franciszkanów. W Starym Sączu znajduje się klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Przy klasztorze funkcjonuje gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary. Miejscem, które najbardziej przyciąga turystów jest Ołtarz Papieski i Muzeum bł. św. Jana Pawła II. Drewniany ołtarz zbudowano w 1999 roku na potrzeby przeprowadzenia mszy św. pod przewodnictwem Jana Pawła II.

Na dzisiaj tyle propozycji, mam nadzieję, że choć trochę Cię zachęciłam. Już niedługo przedstawię Wam atrakcje w kolejnym województwie.

 

Natalia Zaleńska

About Oskar Lozinski