Wydaje mi się, że tą lekcję najlepiej będzie rozpocząć od zastanowienia się nad tym w jaki sposób możemy zdefiniować słowo toksyczny. Usiądź sobie wygodnie i zastanów się nad znaczeniem tego słowa. Możesz zamknąć oczy i wyobrazić sobie wszystkie rzeczy, które zdefiniowałbyś jako toksyczne.

To co mi pierwsze przychodzi na myśl słysząc słowo toksyczny to odpady i coś niezdrowego. A jak jest u Ciebie? Jakie obrazy tworzą się w Twojej głowie? Wypisz lub jeszcze lepiej… Narysuj wszystko co widzisz.

 

Teraz jak już mamy zdefiniowane słowo toksyczny, możemy przejść do muzyki. Puść sobie piosenkę Britney Spears i postaraj się za pierwszym razem ułożyć w głowie historię.  O co tak naprawdę jej chodzi? O kim śpiewa? Co było powodem do napisania takiej historii i zamienienie jej w piosenkę?

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć Ci, że w każdej twórczości piosenkarzy, pisarzy, autorów książek, poetów, malarzy zawarte jest życie. To ono pisze najpiękniejsze scenariusze i to ono jest inspiracją do działania. Jak mam być szczera, to ja osobiście chciałabym znać głębsze przesłanie tej piosenki i chciałabym wiedzieć co takiego spowodowało, że zaśpiewała o tym w taki sposób. Piosenkarz, poeta, malarz, to też człowiek. Nie jest ważne, że jest rozpoznawany przez miliony. Człowiek, to człowiek, a w tej kwestii wszyscy jesteśmy równi.

 

Rzuć okiem teraz na stronę 45 w ONE GAME. Postaraj się zdefiniować poprzez rysunki co może oznaczać, że ludzie są dla nas toksyczni. Oczywiście, muzyka może, a nawet powinna lecieć w tle :)

Zapewne chciałbyś wiedzieć kim dla mnie są toksyczni ludzie… Chwilę mi to zajęło, abym ja była w stanie ich zdefiniować, natomiast mam wrażenie, że są to przede wszystkim ludzie, którzy zabierają nam energię, ludzie, którzy lubią się kłócić, Ci którzy szukają dziury w całym. Dodałabym też ludzi, którzy nie potrafią docenić tego co mają oraz tych, którzy nie cieszą się z małych rzeczy i swoich osiągnięć. To chyba Ci, którzy wciskają Ci hamulec, wtedy kiedy czujesz, że chcesz się rozpędzić do granic możliwości…

Nie zanudziłam Cię?

 

Mam nadzieję, że nie. W takim razie, kim według Ciebie są toksyczni ludzie? Jak ich rozpoznać? Co możemy zrobić, aby unikać kontaktu z nimi? Czy powinniśmy ucinać kontakt z takimi osobami?

Przemyśl na spokojnie i daj znać  co myślisz na ten temat na naszym następnym spotkaniu :)

Jak o tym pogadać po angielsku? Spójrz, to jest naprawdę bardzo proste. Tym razem będziemy potrzebować łącznika -WHO- (kto, który, która, które)

Toxic people are those who….

– complain

– hold you back

– cannot appreciate what they have.

Ten łącznik -who- pozwoli nam złożyć zdanie podobnie jak w języku polskim:

Toksyczni ludzie to Ci, którzy:

-narzekają

– hamują Cię

– nie potrafią docenić tego co mają.

Easy, co? :)

 

W tej notatce tutaj uczepiłam się wyrażenia z piosenki: It`s getting late so let`s….

 

No właśnie… Robi się póżno, więc… poczytajmy coś, pośpiewajmy, napijmy się kawy. Co ty na to?

Let`s drink coffee.

Let`s go to New York.

Za każdym razem kiedy będziesz chciał coś komuś zaproponować spontanicznie, możesz się wesprzeć tym wyrażeniem :) To takie, chodźmy, zróbmy, napiszmy… Taka zachęta, jak ciągniesz przyjaciółkę do sklepu, w którym właśnie zauważyłaś super ekstra trampki: Wejdźmy proszę. Tylko na chwilę :)

 

No więc, uczmy się! :)

 

See u soon

<3