Myślę, że Britney Spears jest kojarzona przez większość z nas, nie ważne ile lat mamy :)

Dzisiejszą lekcję warto zacząć od stwierdzenia: OOPS, I did it again.

Zastanów się co takiego i komu Britney mogła zrobić coś kolejny raz.  A czy Tobie zdarzyło się kiedykolwiek zrobić coś dwukrotnie? Z jakiego powodu? Czy było to raczej kierowane pozytywnymi intencjami, czy negatywnymi?

Aby się o tym wypowiedzieć w języku angielskim należy pamiętać o użyciu czasu przeszłego. Najlepiej czasu PAST SIMPLE, którego używamy mówiąc  czynnościach DOKONANYCH, czyli tych zadaniach, które rozpoczęliśmy i skończyliśmy.

Wydaje mi się, że najlepiej ten czas zapamiętasz jeżeli wyobrazisz sobie czytanie książki…

Przeczytałem książkę oznacza, że w mojej głowie p0jawi się obraz tylniej okładki. Aby to osiągnąć w języku angielskim należy powiedzieć I read the book ==> czyli zacząłem i skończyłem.

 

Czytałem książkę natomiast nie powie mi nic konkretnego. W mojej głowie pojawi się obraz otwartej książki na jakiejś tam stronie, ale ja nie wiem czy udało Ci się ją skończyć czy też nie i za to właśnie odpowiedzialny jest czas PAST CONTINUOUS, czyli:

I was reading the book.

Mam nadzieję, że przeszłość czy to po angielsku, czy to po polsku mamy już za sobą, dlatego wskakuj teraz na stronę 44 One Game i puść piosenkę Britney. Czekają tam na Ciebie ramki, a nich modalne w przeszłości. Tak, tak. Wiem jak to brzmi, ale one tak naprawdę nie są wcale takie trudne. To co musisz zapamiętać, to fakt, że po have w tym układzie musimy dodawać czasownik z III kolumny. Spójrz:

 

I shouldn’t have gone to the party.

Nie powinnam była pójść na tamtą imprezę, ale to zrobiłam. Teraz tylko mogę to skomentować jako wniosek, bo już jest po imprezie, a czasu nie jestem w stanie cofnąć.

I could have gone to the library.

Mogłam pójść do tej biblioteki. Też wybrałam inaczej. Nie zrobiłam tego. Widzisz? Wcale nie jest to trudne. Upewnij się, że odmianę czasowników nieregularnych masz w małym palcu :)

Czy jesteś w stanie powiedzieć mi o czym śpiewa Britney używając czasowników modalnym w przeszłości? Co takiego udało Ci się usłyszeć?

Jak już usłyszysz te odpowiedzi, to przejdź do naszej notatki tutaj i zastanów się w jaki sposób dokończyłbyś pytanie: How was I supposed to know that….?

O tym też śpiewa Britney. Wyobraź sobie, że możesz z nią porozmawiać, ale rozmowa będzie się toczyła tylko w oparciu o te wybrane fragmenty piosenek. Ile jesteś w stanie jej powiedzieć?

 

Mam nadzieję, że uda Ci się powiedzieć wszystko czego chcesz :)

 

Fingers crossed.

 

Notatka do pobrania

OGs44